Close
Translate

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Google Translate Logotype
Logotyp
Bild: Gamla stan i Eksjö. Fotograf: Ulrika Adolfsson

Startsidan / Kontakt & Felanmälan / Förtroendevalda

Förtroendevalda i Eksjö kommun

 

Samtliga politiker kallas förtroendevalda. Bara ett fåtal av de kommunala politikerna ägnar sig åt politik på hel- eller deltid; kommunstyrelsens ordföranden, oppositionsrådet samt överförmyndaren.

Alla övriga politiker, såväl i kommunfullmäktige som i styrelser och nämnder, utför sina uppdrag utanför ordinarie arbete och kallas därför fritidspolitiker.

Mandatperioden 2015-2018

 

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z Å Ä Ö

A

Abelsson, Rolf (M)
Gröna gatan 9, 575 33 Eksjö
Tfn: 0381-144 35 eller 070-688 44 35
E-post: rolf@abelssons.se

Adolfsson, Raoul (M)

Andersson, Johan (S)
Piongatan 7, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-143 44 eller 076-107 34 43

Alm, Björn (M)
Stocksnäsvägen 27, 575 33 Eksjö
Tfn: 0381-300 02 eller 070-662 84 41
E-post: almieksjo@hotmail.se

Andersson, Lars-Åke (M)
Björka 10, 575 95 Eksjö
Tfn: 0381-166 65 eller 070-610 98 81
E-post: lars-ake.andersson@eksjo.se

Andersson, Lennart (M)
Johannes väg 8, 575 92 Hult
Tfn: 0381-303 58 eller 070-523 03 58
E-post: lennart@comconsult.se

Andersson, Stig (S)
Stockholmsvägen 13 A, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-103 25, 148 79 eller 070-682 20 55
E-post: stig@stacon.se

Andreasson, Mikael (S)
Tfn: 070-601 04 23
E-post: mickes.egna@gmail.com

Aronsson, Lars (S)
Anemongatan 40, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-172 28, 070-593 17 22
E-post: lars.h.aronsson@telia.com

Axell, Ingegerd (S)
Castmans väg 116, 575 37 Eksjö
Tfn: 0381-165 83, 070-282 91 27
E-post: ingaaxell@gmail.com 

Axelsson, Inger (C)
Beväringsgatan 32, 575 35 Eksjö
Tfn: 070-717 82 79
E-post: inger47axelsson@gmail.com

Axelsson, Stig (S)
Stares väg 8, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-168 71, 076-868 27 43
E-post: stigaxs@hotmail.se  

 

B

Bardh Ulf (C)
Duvgatan 8, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-160 73 
E-post: ulf.bardh@spray.se

Berglund, Magnus (KD)
Bergsgatan 1, 570 31 Ingatorp
Tfn: 0381-210 36, 070-270 36 26 eller 0381-214 60 (arb)
E-post: magnus.berglund@mbox303.tele2.se

Bergvall, Bo (S)
Slånbärsvägen 16, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-61 19 32 eller 070-355 59 14
E-post: bergvall.bo@gmail.com

Bjarnbäck, Per-Olof (S)
Stares väg 16, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-152 81 eller 070-557 52 81
E-post: peo.bjarnback@gmail.com

Björk, Kent (S)
Tjädervägen 30, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-133 60 eller 070-173 66 03
E-post: kent-bjork@spray.se

Björlingson, Ulf (M)
Tfn: 0381-120 74, 070-772 84 74 

Bladh, Christina (S)
Tfn: 0730-49 76 07 

Blomqvist, Joakim (S)

Bogren Lennart (C)
Slättefall 4, 575 92 Hult
Tfn: 070-530 83 23
E-post:  lennart.bogren@telia.com

 

 

C

Carlsson - se Karlsson

 

D

Dam Larsen, Caritha (S)

Danielsson, Mats (M)
Castmans väg 4, 575 37 Eksjö
Tfn: 070-515 24 48
E-post: mats.danielsson@eksjo.se

Dahnson, Bernth (KD)

Dufva, Håkan (KD)
Vetlandavägen 10 C, 575 38 Eksjö
Tfn: 0381-61 11 59 eller 070-214 13 06
E-post: hakan.dufva@me.com

E

Efraimsson, Stig (C)
Höreda-Grimmestorp, 575 95 Eksjö
Tfn: 0381-411 81 eller 070-250 78 73
E-post: sefraimsson@gmail.com

Egbäck, Lars Olof (KD)
Eksjö-Bjässarp 1, 575 91
Tfn: 320 02, 070-311 12 80
E-post: lo.egback@crossmail.se

Ekenberg, Eva (MP)
E-post: eva.ekenberg@hotmail.com

Erazim, Tomas (M)
Posthemsvägen 20, 575 92 Hult
Tfn: 0381-369 02
E-post: tomas.erazim@eksjo.se

Eriksson, Sten (C)
St Hagersryd, 575 91 Eksjö
Tfn: 0381-310 69 eller 070-601 45 92
E-post: sten.eriksson@hem.eksjo.com

Eriksson Sven-Olof (M)
Kullalyckevägen 10, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-61 13 18 eller 070-228 60 10
E-post: soka.eksjo@tele2.se

Evertsson, Jörgen (C)
Lindåsen 6, 598 98 Mariannelund
Tfn: 0381-220 58 eller 070-395 87 40
E-post: jewertsson@hotmail.com

F

Forssblad, Anders (S)

Fransson, Leif (S)
Slättna, Nystorp 2, 575 91 Eksjö
Tfn: 070-699 28 94
E-post: leif.e.fransson@gmail.com

Friman, Nils-Åke (MP)
Gynnersnäs 11, 570 32 Hjältevad
Tfn: 0381-222 01  
E-post: fman1@outlook.com

G

Garpevik, Malin (S)

Granman, Bertil (S)
Valbäcksvägen 3, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-103 39 eller 070-350 98 60
E-post: bertil.granman@icloud.com   

Grubb, Martin (C)

Gunnarsson, Marie-Louise (M)
Tfn: 076-311 06 21
E-post: mgmimmigunnarsson616@gmail.com

Gustafsson, Anders (M)
Edshults Näs Södergård 1, 575 93 Eksjö
Tfn: 070-658 36 24
E-post: gfa@eksjo.se

Gustafsson, Lars (M)
Tfn: 0381-61 18 19, 070-593 30 72
E-post: lasse.gustafsson@gmail.com

Gustavsson, Lennart (S)
Orrhagavägen 9, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-101 31, 070-218 31 62
E-post: lenngus@gmail.com

Gustafsson, Ronnie (M)
Ulfsparregatan 1, 575 33 Eksjö
Tfn: 0381-162 48 eller 076-192 72 75
E-post: ronniewallroth@gmail.com 

H

Hasth, Adam (SD)

Havskog, Maria (C)
Havik 1, 575 92 Hult
Tfn: 073-070 89 94
E-post: mariahavskog@live.se

Henning, GunBritt (S)
Anemongatan 40, 575 36 Eksjö
Tfn: 070-666 65 63
E-post: gunbritt.henning@telia.com

Henrysson-Klint, Christine (C)

Håkansson, Jonas, (MP)

Hägg, Annelie (C)
Söraby Lyckås, 575 94 Eksjö
Tfn: 0381-360 01
E-post: annelie.hagg@eksjo.se

Hägg, Ulla (S)
Bonderyd 8, 575 95 Eksjö
Tfn: 0706-11 69 57
E-post: ulla.hagg@telia.com

 

I

Ihse, Per (M)
Syrénvägen 4, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-152 43 eller 070-252 61 76
E-post: peripolitiken@gmail.com

Ihse, Marianne(M)
Syrénvägen 4, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-152 43
E-post: marianne.ihse@gmail.com

 

J

Jakobsson, Malin (S)

Jakobsson, Ronny (S)
Blåsippevägen 10, 575 37 Eksjö
E-post: jakop@hem.eksjo.com

Jansson, Lars (M)
Löjtnantsgatan 1, 575 35 Eksjö 
Tfn: 0381-77 35 00, 070-664 55 00 
E-post: lasse48jansson@gmail.com 

Johannesson, Tobias (SD)

Johansson, Agneta (S)
Herderyd, Ingarp, 575 95 Eksjö
Tfn: 0381-400 47, 070-570 49 13
E-post: herderyd@ingarp.eksjo.com 

Johansson, Birgitta (S)
Tfn: 070-578 98 68
E-post: birgitta@mariannelund.com

Johansson, Erik (C)
Kållarp 1, 575 92 Hult
Tfn: 0381-300 61 eller 073-728 63 15
E-post: erik_johansson_87@hotmail.com

Johansson, Erling (C)
Fridkullavägen 15, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-61 11 80 eller 070-553 78 50
E-post: erling.kes@gmail.com  

Johnsson, Stellan (C)
Slånbärsvägen 35, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-166 63 eller 070-220 95 71
E-post: jss@eksjo.se

Johnsson, Ulla (C)
Vinbärsvägen 20, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-166 51 eller 070-741 59 23
E-post: ull.Johnsson@gmail.com

Johnsson, Östen (C)
Vinbärsvägen 20, 575 36 Eksjö
Tfn: 0381-166 51 eller 070-535 03 47
E-post: ost.johnsson@gmail.com

K

Karlsson, Anita (SD)
Branthälla 1, 575 93 Eksjö
Tfn: 0381-221 96
E-post: anita_karlsson44@outlook.com

Karlsson Birgitta (M)
Runstigen 1 B LGH 1002, 576 35 Sävsjö
Tfn: 070-632 83 67
E-post: mab.k@hotmail.com

Carlsson, Lena (C)

Carlsson, Micael (L)
Stocksnäsvägen 6, 575 33 Eksjö
Tfn: 0381-138 24 
E-post: micael.carlsson@eksjo.se

Karlson, Nils-Gunnar (KD)
Ydrevägen 2, 575 35 Eksjö
Tfn: 0381-102 19, 070-354 07 25
E-post: nils-gunnar.karlson@svenskakyrkan.se

Karlsson, Peter (M)

Karlsson, Sylvia (C)
Lilla Rosan 1, 575 96 Eksjö
Tfn: 0381-811 22, 076-777 24 29
E-post: sylvia.karlssonn@gmail.com  

Kelemen, Aniko (MP)
Slånbärsvägen 4, 575 36 Eksjö
Tfn: 070-587 47 70
E-post: anukkelemen@yahoo.se 

Kihlbaum, Robin (M)

Koltman, Bengt (C)
Prästkragevägen 21, 575 37 Eksjö
Tfn: 0381-121 31, 0708-57 01 14
E-post: bengt.koltman@gmail.com

Kongseryd, Sonny (C)

Korsberg, Ronny (MP)
Lyckostigen 7, 575 37 Eksjö
Tfn: 0381-174 88 eller 070-530 42 27
E-post: ronny.korsberg@telia.com

Knutsson, Bo Kenneth (C)
Prästkragevägen 6, 575 37 Eksjö 
Tfn: 0381-144 94, 076-144 12 72
E-post: knutteknutsson@hotmail.se 

Kyhlberg, Lars (C)
Götgatan 4, 598 98 Mariannelund
E-post: lasse.kyhl@telia.com

Kyllenbeck, Mikael (S)
Parkgatan 23, 598 97 Mariannelund
Tfn: 073-842 12 55
E-post: kyllenbeck@live.se

Källner, Åsa (KD)

L

Laitinen Carlsson, Diana (S)
Räveberg 1, 575 95 Eksjö 
Tfn: 0381-360 14
E-post: diana.laitinen-carlsson@eksjo.se

Liderfelt, Carl-Gustaf (C)
Räveberg, 575 95 Eksjö
Tfn: 0381-340 32

Lind, Lars-Göran (KD)
Domängatan 10, 598 98 Mariannelund
Tfn: 0496-103 76 (hem), 0496-218 31 (arb) eller 070-577 18 31
E-post: llg@eksjo.se eller lars.049610376@telia.com

Lindahl, Sven-Olov (L)
Syrénvägen 6, 575 36 Eksjö
Tfn: 070-6126793 eller 070-3935721
E-post: svenolov.lindahl@gmail.com

Lindfors, Johan (M)
Pilgatan 17, 575 33 Eksjö 

Lindholm, Jan (M)
Läroverksgatan 4, 575 31 Eksjö 
Tfn: 070-365 65 17
E-post: jan.s.lindholm@gmail.com

Lindholm, Peter (S)
Ravingatan 7, 598 97 Mariannelund
Tfn: 0496-218 09 eller 0496-108 21
E-post: peter.lindholm@se-saws.com

Lindström, Carina (M)
Hässleby gata 14, 598 98 Mariannelund
Tfn: 0381-360 33
E-post: carina.lindstrom@eksjo.se

Lindström, Mikael (M)
Hässleby gata 14, 598 98 Mariannelund

Ljung Bo (KD)

Ljung Christer (L)
Lilla Torget 2, 575 32 Eksjö
Tfn: 0381-131 01, 070-685 85 70
E-post: christer.ljung@telia.com

Ljungestig, Catrin (M)

Löwgren, Marianne (C)
Stallberget 1, 575 95 Eksjö
Tfn: 0381-106 19 eller 0730-45 70 57
E-post: lowgren.marianne@gmail.com

M

Martinsson, Kristoffer (KD)

Martinsson, Göte (S)
Skolgatan 10, 598 97 Mariannelund
Tfn: 0496-102 69 eller 070-520 61 53
gote1066@hotmail.com

Martinsson, Ingbritt (C)
Tfn: 073-049 10 94
E-post: ingbritt.martinsson@eksjo.se

 

Mulaomerovic, Sandra (C)

Mulaomerovic, Vedad (C)

 

N

Nilsson, Berit (S)
Tjädervägen 22, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-61 13 56
E-post: berit.611356@gmail.com

Nilsson, Jonas (S)
Nygatan 6, 575 32 Eksjö
Tfn: 073-376 01 53
E-post: jonas.nilsson@eksjo.se

Nilsson, Lennart (C)
Himmestorp, 570 31 Ingatorp
Tfn: 0381-210 92 eller 070-677 20 98
E-post: himmestorp@telia.com

Nilsson, Sven (M)

Nordberg, Krister (M)

Nordell, Alf (S)
Österlånggatan 18, 575 31 Eksjö
Tfn: 070-685 66 93
E-post: alf.inger@hotmail.com

 

 

O

Olaison, Emeli (C)
Hults-Ebbarp Åbo 1, 575 92 Hult
Tfn: 070-34 23 184
E-post: emeli@olaison.se 

Ottosson, Ingrid (S)
Västra Storgatan 33, 598 98 Mariannelund
Tfn: 0496-210 83, 070-263 03 41
E-post: ottosson.ingrid@adress.eksjo.com 

Ottosson, Viking (S)
Västra Storgatan 33, 598 98 Mariannelund
Tfn: 070-447 56 38, 0496-210 83, 070-281 73 04
E-post: ottosson.viking@gmail.com

 

P

Palm, Britt-Marie (S)
Färgaregatan 1 E, 575 32 Eksjö
Tfn: 0381-121 32, 072-301 91 11
E-post: brittmarie.palm@hotmail.se

Pansell, Anders (KD)
Stora Torget 2, 575 31 Eksjö
Tfn: 0381-147 30, 070-226 35 16
E-post: anders.pansell@gmail.com                      

Persson, Göran (M)
Oxtorgsgatan 1, 575 38 Eksjö
Tfn: 073-532 47 56
E-post: goranpeksjo@gmail.com 

Petersson, Lea (MP)
Lavettgatan 6, 575 34 Eksjö
Tfn: 073-154 74 24
E-post: leapson@hotmail.com 

R

Robertson, Kerstin (M)
Norra Storgatan 51, 575 32 Eksjö
Tfn: 0381-61 19 31
E-post: k.robertq1@gmail.com

 

S

 

Sand, Tore (SD)
Lyckås 1, 575 93 Eksjö
Tfn: 0381-420 27

Sixtensson, Conny (C)
Duvgatan 4, 575 34 Eksjö
Tfn: 0381-139 94 (hem), 0381-66 21 69 (arb) eller 070-644 84 71
E-post: conny.sn@hem.eksjo.com

Sixtensson, Per (C)
Högaskog 1, 575 91 Eksjö
Tfn: 0381-310 44 eller 070-326 78 70
E-post: per.sixtensson@eksjo.se

Sjöberg, Annelie (M)
Bänarp, Tomtelyan 1, 575 91 Eksjö
Tfn: 0381-147 06, 0730-45 90 07
E-post: annelie.sjoberg1@gmail.com

Sjöberg, Olle (L)
Danstorp, 575 96 Eksjö
Tfn: 0380-911 16, 070-306 11 11
E-post: olle.sjoberg@netatonce.net

Starck, Johan (S)
Havik, Näset 1, 575 92 Hult
Tfn: 070-831 64 82
E-post: starck.johan@gmail.com 

Stelpe, Claes-Göran (M)
Nybrogatan 5A, 575 31 Eksjö
Tfn: 070-816 01 05
E-post: stelpe@hotmail.com

Stenbäck, Jonny (S)

Stende, Carina (S)
Villagatan 9, 575 37 Eksjö
Tfn: 0381-608 49 eller 070-467 39 17
E-post: carina.stende@eksjo.se

Stenström, Inger (S)
Apoteksgränd 3 A, 1 tr, 575 31 Eksjö
Tfn: 0381-151 25
E-post: svebeck.stenstrom@gmail.com

Sulasalmi, Tapio (MP)
E-post: tapiosulasalmi@gmail.com

Svensson, Mats (SD)

Svensson, Ulf (SD)
Box 163, 575 22 Eksjö
Tfn: 070-222 80 41
E-post: ulf_svensson1@hotmail.se 

T

Thydén, Göran (M)
Beväringsgatan 4, 575 35 Eksjö
Tfn: 0381-100 41 eller 070-590 63 62
E-post: prastgarden@hem.utfors.se

 

U

Ullman, Arne (C)
Ydrevägen 41 A, 575 91 Eksjö
Tfn: 0381-148 39 eller 070-68 04 53 01
E-post: arne@eksjotattoo.se

V

 

W

Werner, Elisabeth (SD)
Stationsgatan 1, 570 31 Ingatorp

Widell, Lars-Erik (S)

Widlund, Leif (KD)
Fridhemsbergsgatan 19, 575 33 Eksjö
Tfn: 0381-148 00, 070-581 48 00
E-post: widde@swipnet.se 

 

 

Y

 

Z

Å

Ågren, Sven-Inge (C)

Ä

Ö

Österman, Martin (S)

Senast kontrollerad: 2016-12-01.

TranslateTranslate RSSRSS

Snabbval

Eksjö kommun, 575 80 Eksjö | tfn vxl: 0381-360 00 | fax: 0381-166 00 | e-post: kommun@eksjo.se | Org.nr: 212000-0589 | Om webbplatsen| Om cookies