Close
Translate

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Google Translate Logotype
Logotyp
Bild: Gamla stan i Eksjö. Fotograf: Ulrika Adolfsson

Startsidan / Kontakt & Felanmälan / Rådet för Trygghet och Livskvalité

Rådet för Trygghet och Livskvalité

Rådet för Trygghet och Livskvalité

Rådet för Trygghet och Livskvalité arbetar utifrån två olika handlingsplaner.

Kommunstyrelsen antog 2016-10-04 "Handlingsplanen för Trygghet och Säkerhet 2016-2019". Handlingsplanen är framtagen i samarbete med polisen.

Handlingsplanen omfattar de i dagsläget mest frekvent förekommande brottstyperna i Eksjö kommun. I planen specificeras vilka problemområden som har valts ut, målen med arbetet, samt en plan för vilka gemensamma åtgärder som är möjliga och lämpliga. 

application/pdf Handlingsplan för trygghet och säkerhet (1 MB) ReadSpeaker docReader: Handlingsplan för trygghet och säkerhet

 

Handlingsplanen för Livskvalité ska antas 2017.

Förtroendevalda

Östen Johnsson (C)
Willis Josefsson (L)
Mats Danielsson (M)
Sven-Åke Säll (S)
Mikael Kyllenbäck (S)
Jonas Håkansson (Mp)

Ersättare

Ulf Bardh (C)
Anita Karlsson (SD) Insynsplats

Arbetsgrupp

Eksjö kommuns representanter

Lars-Erik Spaak, Samhällsbyggnadssektorn, Trafik
E-post: larserik.spaak@eksjo.se

Annette Eriksson, Sociala sektorn
E-post: annette.eriksson@eksjo.se

Vakant, Barn- och ungdomssektorn
 

Anne-Marie Pejrud, Barn- och ungdomssektorn
E-post: anne-marie.pejrud@eksjo.se 

Jürgen Beck, Kommunledningskontoret
E-post: jurgen.beck@eksjo.se 

Gun Henriksson, Tillväxt- och utvecklingssektorn
E-post: gun.henriksson@eksjo.se

Region Jönköpings län representanter

Anne Wilderoth, Folkhälsa och sjukvård 
E-post: anne.wilderoth@rjl.se

Eva Gustafsson, Eksjö vårdcentral
E-post: eva.gustafsson@rjl.se

Anette Larsson, Eksjö Vårdcentral
E-post: anette.b.larsson@rjl.se

Christina Bergvall, Mariannelunds vårdcentral
E-post: christina.bergvall@rjl.se

Carina Adolfsson, Mariannelunds Vårdcentral
E-post: carina.adolfsson@rjl.se 

Har du synpunkter eller idéer kring inriktningen på rådets arbete är du välkommen att kontakta oss.

Telefon Region Jönköpings län växel: 010-241 00 00
Telefon Eksjö kommuns växel: 0381 - 360 00

Senast kontrollerad: 2016-12-16.

TranslateTranslate RSSRSS

Snabbval

Eksjö kommun, 575 80 Eksjö | tfn vxl: 0381-360 00 | fax: 0381-166 00 | e-post: kommun@eksjo.se | Org.nr: 212000-0589 | Om webbplatsen| Om cookies