Close
Translate

Use Google to translate this website. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

In English

Selected information in English - Manually translated pages.

Google Translate Logotype
Logotyp
Bild: Gamla stan i Eksjö. Fotograf: Ulrika Adolfsson
Huvudmeny

Startsidan

Barn & Utbildning

Boende & Miljö

Socialt stöd & Omsorg

Kultur & Fritid

Kommunen

Politik

Näringsliv

Turism

Byt språk till engelska 

Startsidan / Näringsliv / Nyheter / Nyhetsarkiv 2010

Nyhetsarkiv 2010

2010-12-06

Utbildningsleverantörer och observatör sökes!

Under hösten 2008 skickade eksjö.nu ut en allmän förfrågan till alla registrerade företag i Eksjö kommun om de ville medverka i en kartläggning gällande de framtida kompetensbehoven. Den kartläggning som gjordes på företagen har legat till grund för en större ansökan som under oktober 2010 beviljades stöd från ESF.

Under 2011 kommer följande utbildningsinsatser att genomföras:ecodriving maskin, ecodriving lastbil, hyvling grund, pannskötare, torkskötare, travers och lyftanordning, arbetsrätt/avtal/miljö, excel, ledarskap, företagsekonomi, marknadsföring, förhandlingsteknik, löneadministration, tyska konversation, syrelsearbete, kraft/värmeteknik, tyska grundkonversation, affärstyska och affärsfranska.

Är ditt företag intresserat av att offerera någon av utbildningarna så kontakta Marie Brask tfn 070-2564408 senast 30 december för mer information.

Vi söker också en observatör som följer projektet, kritiskt granskar måluppfyllelsen och tillsammans med projektledaren tar fram effektiviseringsförslag. Observatören bör vara väl förankrad i näringslivet och ha goda kunskaper inom området.

_________________________________________________________________________________

2010-11-19

Diggiloo till Eksjö!

Nu är det klart att Diggiloo kommer till Sjöängen i Eksjö den 9 juli 2011
Under sommaren 2011 ger sig Diggiloo ut på turné, för nionde gången, och presenterar Lasse Holm, Jessica Andersson, Linda Bengtzing, Charlotte Perrelli, Thomas Di Leva, Magnus Carlsson och Magnus Johansson! Diggiloos styrka är bredden på låtar, genrer och artister. En familjeshow med humor, rock, schlager och pop för hela familjen!

Diggiloos sommarturné 2011 (124 kB)

__________________________________________________________________________

2010-10-01

Evenemangsstaden växer – Diggiloo till Eksjö?

Just nu undersöks möjligheterna att få ytterligare ett stort evenemang till den växande evenemangsstaden Eksjö. Det är turnédraken Diggiloo som tittar på förutsättningarna för om Eksjö kan vara den rätta staden att sparka igång 2011 års turné i.

Pressmeddelande: Evenemangsstaden växer - Diggiloo till Eksjö? (53 kB)

__________________________________________________________________________

2010-09-24

Offertförfrågningar på smalandregion.se

Söker du en ny samarbetspartner eller en ny affär? Använd gärna den enkla funktionen på Smålandsregionen – lämna en offertförfråga. På detta vis skapar vi mer affärer till företagen på höglandet.

SmålandRegion.se

_________________________________________________________________________________

2010-09-16

VINN NU

VINN NU vänder sig till företag – nystartade aktiebolag – som affärsmässigt vill utveckla sin utvecklingsinriktade idé (produkt eller tjänst). Upp till 10 + 10 företag kan finansieras med 300 000 kronor vardera.

Dubbelt så mycket pengar i höst – gruppen UNGA 18-30 år har särskild möjlighet att söka till VINN NU – speciella pengar finns avsatta för denna grupp. Upp till tio företag med team i denna åldersgrupp kan finansieras med 300 000 kr vardera. Till dessa företag knyts en mentor eller coach. VINNOVA och Tillväxtverket har i uppdrag från Näringsdepartementet att stimulera unga (18-30 år) och deras innovationskraft.

Företag med personer utanför gruppen unga (18-30 år) inviteras, precis som tidigare, att söka till VINN NU – upp till tio företag kan finansieras. Detta är ett samarbete mellan VINNOVA och Energimyndigheten. Se mer på http://www.vinnova.se/sv/Utlysningar/Effekta/VINN-NU-2010/

Sista ansökningsdag 29 september 2010 kl 14

Välkomna med ansökningar önskar VINNOVA, Energimyndigheten och Tillväxtverket

Kontaktpersoner:
Ann-Louise Persson, VINNOVA, ann-louise.persson@VINNOVA.se
Boris Gyllhamn, Energimyndigheten, boris.gyllhamn@energimyndigheten.se
Annika Järemo, Tillväxtverket, annika.jaremo@tillvaxtverket.se

eksjo.se får bra resultat i SKL:s undersökning om kommunernas webbplatser utifrån ett företagarperspektiv

2010-06-28

Sveriges Kommuner och Landsting har granskat alla kommunala webbplatsers information till företagare. Eksjö hamnade under kategorin "Kommuner med bra hemsidor" med toppbetyg när det gäller information om upphandling och stöd till företagare, samt sökfunktionerna. Det som drar ner betyget är bristande information om bygglov, något som ska ses över under hösten.

Ta del av rapporten här

_________________________________________________________________________________

32 nya arbetstillfällen till Eksjö kommun

Jo det är faktiskt sant!

Vi kan få 32 nya arbetstillfällen om vi handlar mer i Eksjö kommun.

Förklaringen är enkel.. Idag lägger vi ca 400 miljoner kronor på sällanköpsvaror i andra kommuner. Sällanköpsvaror är t ex böcker, kläder, möbler mm. Utbudet av butiker i Eksjö gör det enkelt att handla och om varje Eksjöbo väljer att handla 10-15% mer av sina sällanköpsvaror i Eksjö innebära det ca 50 miljoner kronor, vilket alltså motsvarar ungefär 32 nya arbetstillfällen!

Med andra ord - handla mer i Eksjö kommun!

_________________________________________________________________________________

Checkport ger nya arbetstillfällen

2010-06-10

Konceptet Checkport är en svensk satsning inom säkerhetsområdet. För framtagande av Checkport har myndigheter, företag och forskningscenter gått samman. Checkport ger ökad säkerhet för människor och vitala samhällsfunktioner i samband med gränskontroll/tillträdeskontroll till en känslig eller skyddad plats. I Eksjö kommer utbildningen att ske kring checkportkonceptet. Läs mer i pdf-filen (urklipp från Vimmerby Tidning):

application/pdf Ny satsning skapar många nya jobb (1 MB) ReadSpeaker docReader: Pdf-fil: Ny satsning skapar många nya jobb

_________________________________________________________________________________

Näringslivsranking 2010

2010-05-04

I Svenskt Näringslivs årliga kommunrakning, baserad på det lokala företagsklimatet, hamnar Eksjö i år på plats 146. Det innebär ett tapp på 19 placeringar jämfört med 2009.

Eksjös resultat påverkas mycket av att den största delen av invånarna är anställda inom offentlig sektor, vilket drar ner placeringen för marknadsförsörjning till plats 277 av 290 kommuner.

Nyföretagandet ligger jämförelsevis också på en låg nivå, men till detta går förklaringen att finna i att arbetslösheten är relativt låg här.
- Med få arbetslösa triggas inte tanken att starta eget i samma utsträckning, det är inte nödvändigt att ta det steget, menar Marcus Axelsson, näringslivschef.

När det gäller kommunens service till företagen samt kommunens tillämpning av lagar och regler har däremot placeringarna ökat markant sedan förra året.

- Det är bra att se att de satsningar på bemötande- och attitydfrågor får genomslag, säger Marcus. Vi har mycket kvar att göra, men det har skett stora förändringar. Framöver kommer vi också att följa upp bemötandet direkt efter ett ärende, vilket vi tror kommer att påverka resultatet än mer.

Ta del av hela resultatet på Svenskt Näringslivs webbplats

_________________________________________________________________________________

 

Årets företagare & Årets butik

Torsdagen den 22 april delades utmärkelserna Årets företagare och Årets butik ut vid eksjö.nu:s näringslivsfest.

Årets företagare 2009: Fredrik Leiner, Borgs skor

Årets butik 2009: Thörnell & Andersson

_________________________________________________________________________________

Företagsklimatet diskuterades

2010-02-23

Resultatet för Eksjö kommuns del från Svenskt Näringslivs undersökning "Lokalt företagsklimat 2009" presenterades under tisdagen av regionchef Elisabeth Nilsson. 200 företagare och samtliga ledamöter i kommunfullmäktige fick under hösten -09 möjlighet att svara på frågor gällande attityder till företagande och företag, den kommunala servicen, kommunens tillämpning av lagar och regler, kommunens konkurrens mot privata näringslivet, infrastrukturen samt tillgången på medarbetare med relevant kompetens.

54 % av företagarna och 82 % av politikerna valde att besvara enkäten. När det gäller synen på olika gruppers attityder till företagande kan man se en tydlig skillnad i resultatet mellan politikernas och företagarnas svar, där politikens uppfattning var mer positiv.

Undersökningen visar också på ett bättre resultat gällande kommunens service till företagen.

- Det glädjer mig att uppfattningen om kommunens service ökar mot föregående år, säger Marcus Axelsson, näringslivschef i kommunen. - Men det är fortfarande mycket som inte är klart, jag väntar på den totala näringslivsrankningen som kommer den 4:e maj.

Resultatet diskuterades gruppvis av de företagare, politiker och kommunala tjänstemän som deltog vid presentationen.

- Det finns en stor differens på hur företagare tycker att politikerna ser på företagande mot hur politiken upplever det hela, säger Elisabeth Nilsson. - Men det är jätteroligt att höra enigheten om viljan att förändra detta hos båda parter, att kontakten och dialogen ska öka mellan politiker, tjänstemän och företagare.

- Vi måste bli bättre på dialog och kommunikation mellan företagare och politiker, menar Marcus Axelsson. - Vi har en plan på gång för detta, men det är alltid intressant att fånga upp idéer vid en sådan här träff.

- Det är kul att det kom fram så många tips på hur man kan göra detta, till exempel genom fler företagsbesök, besök i kommunhuset och företagare som kan tänka sig att ställa upp som mentorer för nya företagare osv, fortsätter Elisabeth. - Det finns ett engagemang här att bygga vidare på, en riktning om vart man är på väg. Det är viktigare än att titta på några siffror och kurvor hit och dit i årets resultat.

Ta del av hela undersökningen på Svenskt Näringslivs webbplats.

Senast kontrollerad: 2011-03-15.

TranslateTranslate

Snabbval

Eksjö kommun, 575 80 Eksjö | tfn vxl: 0381-360 00 | fax: 0381-166 00 | e-post: kommun@eksjo.se | Org.nr: 212000-0589 | Om webbplatsen| Om cookies