SKRIV UT DELA KONTAKTA OSS

Kontaktcenter

Besök:Södra Kyrkogatan 4, Eksjö

Post:Eksjö kommun, 575 80 Eksjö

Telefon: 0381-360 00

E-post: kommun@eksjo.se

Fax: 0381-166 00

Maten i förskolan

På förskolan serveras frukost, mellanmål och lunch och ytterligare ett mellanmål på eftermiddagen.

Barnen i förskolan behöver nyttig och mångsidig mat för att må bra, kunna utvecklas och framför allt, orka leka. Det är viktigt att ge barnen möjligheten att lära sig tycka om många olika rätter och ge dem positiva attityder till mat. Det gör det lättare för barnen att få goda matvanor och lär dem att uppskatta maten som serveras på bordet. För detta har vi alla ett gemensamt ansvar.

På förskolorna finns olika kök. Både tillagningskök och mottagningskök. Alla kök har en egen kokerska. Vilken mat som serveras på förskolorna kan variera. Förskolornas meny finns oftast uppsatt på en anslagstavla på respektive förskola. Fråga personalen om du saknar den.

Så långt det är möjligt lagas maten från grunden och med så lite tillsatser som möjligt. Maten som serveras i förskolan är anpassad efter Livsmedelsverkets råd. Läs mer på Livsmedelverkets webbplatslänk till annan webbplats.

Specialkost

Eksjö kommun erbjuder specialkost till de barn och elever som av någon anledning inte kan äta den ordinarie måltiden. Utbudet grundar sig på skollagens krav på näringsriktiga måltider och resurserna inom måltidsverksamheten. 

Kontaktpersoner

Måltidschef

Malin Nilsson
Telefon: 0381-423 04
E-post: malin.nilsson@eksjo.se

Förskolor

Baronen, Eksjö
Kontaktperson: Simone Rettig
Telefon: 0381-366 54
E-post: simone.rettig@eksjo.se

Blåsippan, Eksjö
Kontaktpersoner: Karolina Ek och Elin Ahlenius
Telefon: 0381-366 62
E-post: karolina.ek@eksjo.se
E-post: elin.ahlenius@eksjo.se

Bullerbyn, Mariannelund
Kontaktperson: Maria Larsson
Telefon: 0381-421 00
E-post: maria.johansson-larsson@eksjo.se

Eken, Eksjö
Kontaktperson: Inger Ramberg
Telefon: 0381-366 10
E-post: inger.ramberg@eksjo.se

Förskolehuset Galaxen, Eksjö
Kontaktperson: Ulla Ericsson och Marianne Jonsson
Telefon: 0381-423 44
E-post: ulla.ericsson@eksjo.se
E-post: marianne.jonsson@eksjo.se

Hults förskola
Kontaktpersoner: Britt-Marie Mörnefeldt och Susanne Joelsson
Telefon: 0381-369 42
E-post: hultskolankok@eksjo.se

Kullalyckan, Eksjö
Kontaktperson: Christina Lood
Telefon: 0381-366 71
E-post: christina.lood@eksjo.se

Kvarnarp, Eksjö
Kontaktperson: Michaela Nager
Telefon: 0381-366 78
E-post: Michaela.nager@eksjo.se

Skogsgläntan, Hjältevad
Kontaktperson: Teresia Lindgren
Telefon: 0381-369 57
E-post: teresia.lindgren@eksjo.se

Slottet, Eksjö
Kontaktperson: Susanna Josefsson
Telefon: 0381-362 30
E-post: susanna.josefsson@eksjo.se

Stocksnäs, Eksjö
Kontaktperson: Agnetha Mattila
Telefon: 0381-366 97
E-post: agnetha.mattila@eksjo.se

Sunnanäng, Höreda
Kontaktperson: Rebecka Åverling och Johanna Kratz
Telefon: 0381-412 88
E-post: horedaskolankok@eksjo.se

HJÄLPTE DEN HÄR SIDAN DIG? JA NEJ

Sidan senast uppdaterad: 7 augusti 2018

Maten i förskolan i Eksjö kommun

På förskolan serveras frukost, mellanmål och lunch och ytterligare ett mellanmål på eftermiddagen.


Till toppen

Translate page

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kontaktcenter

Besök:Södra Kyrkogatan 4, Eksjö

Post:575 80 Eksjö

Telefon: 0381–360 00

E-post: kommun@eksjo.se

Fax:0381–166 00

Öppettider

Telefon:

Måndag–fredag 8.00–16.00
Torsdagar jämna veckor 8.00–15.00
Lunchstängt 12.00–12.45

Besök:

Måndag–fredag 8.00–14.00
Lunchstängt 12.00–12.45

Dag före röd dag och vid så kallade klämdagar stänger kontaktcenter klockan 12.00.

Felanmälan

Felanmälan om el, fjärrvärme, sop- och avfallshantering, vatten- och avloppsledningar, gator, park och bredband görs till Eksjö Energi.