SKRIV UT DELA KONTAKTA OSS

Kontaktcenter

Besök:Södra Kyrkogatan 4, Eksjö

Post:Eksjö kommun, 575 80 Eksjö

Telefon: 0381-360 00

E-post: kommun@eksjo.se

Fax: 0381-166 00

Kontakt med politiker

Här hittar du kontaktuppgifter till alla förtroendevalda som har uppdrag vid Eksjö kommun.

Alla politiker kallas förtroendevalda. Bara några av de kommunala politikerna ägnar sig åt politik på hel- eller deltid. Dessa är kommunstyrelsens ordföranden, oppositionsrådet och överförmyndaren. Alla övriga politiker är fritidspolitiker. Detta innebär att de har de politiska uppdragen utanför sitt ordinarie arbete.

Kommunalråd och oppositionsråd besöker Mariannelund med jämna mellanrum. Boka gärna in en tid med någon av dem.

Kommunalråd och oppositionsråd

Kommunalråd

Annelie Hägg (C)
Kommunstyrelsens ordförande, tillika kommunalråd
Telefon: 0381-360 01
E-post: annelie.hagg@eksjo.se

Carina Lindström (M)
Kommunstyrelsens förste vice ordförande
Telefon: 0381-360 33
E-post: carina.lindstrom@eksjo.se

Oppositionsråd

Diana Laitinen-Carlsson (S)
Kommunstyrelsens andre vice ordförande
Telefon: 0381-360 14
E-post: diana.laitinen-carlsson@eksjo.se

Pressbilder

Alla förtroendevalda

Mandatperioden 2015–2018

Kontaktuppgifter till de förtroendevalda kompletteras efter hand som godkännande om publicering kommer in.

A

Abelsson, Rolf (M)

Adolfsson, Raoul (M)

Andersson, Johan (S)

Alm, Björn (M)

Andersson, Lars-Åke (M)
Björka 10, 575 95 Eksjö
Telefon: 0381-166 65
E-post: lars.ake.andersson@hotmail.com

Andersson, Lennart (M)

Andersson, Stig (S)

Andreasson, Mikael (S)
Telefon: 070-601 04 23
E-post: mickes.egna@gmail.com

Aronsson, Lars (S)

Axell, Ingegerd (S)
Castmans väg 116, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-282 91 27
E-post: ingaaxell@gmail.com

Axell, Kjell (S)
Telefon: 070-603 93 90
E-post: kjellaxell@gmail.com

Axelsson, Stig (S)
Stares väg 8, 575 36 Eksjö
Telefon: 076-868 27 43
E-post: stigaxs@hotmail.se

B

Bardh Ulf (C)
Duvgatan 8, 575 34 Eksjö
Telefon: 073-982 60 13
E-post: ulf.bardh@gmail.com

Berglund, Magnus (KD)
Bergsgatan 1, 570 31 Ingatorp
Telefon: 0381-214 60, 070-270 36 26
E-post: magnus.berglund@mbox303.tele2.se

Bergvall, Bo (S)
Telefon: 070-355 59 14

Bjarnbäck, Per-Olof (S)

Björlingson, Ulf (M)
Skomakaregränd 8 B, 575 32 Eksjö
Telefon: 0831-120 74, 070 772 84 74
E-post: ulf.bjorlingson@gmail.com

Bladh, Christina (S)

Blomqvist, Joakim (S)

C, D

Danielsson, Mats (M)
Castmans väg 4, 575 37 Eksjö
Telefon: 070 515 24 48
E-post: mats.danielsson@eksjo.se

Dahnson, Bernth (KD)
Storgatan 10, 578 31 Aneby
Telefon: 070 - 525 86 35
E-post: berndt.dahnson@aneby.se

Dufva, Håkan (KD)
Vetlandavägen 10 C, 575 38 Eksjö
Telefon: 0381-61 11 59, 070-214 13 06
E-post: hakan.dufva@me.com

E

Efraimsson, Stig (C)
Höreda Grimmestorp, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-250 78 73
E-post: sefraimsson@gmail.com

Egbäck, Lars Olof (KD)

Ekenberg, Eva (MP)
Telefon: 070-443 19 13
E-post: eva.ekenberg@hotmail.com

Erazim, Tomas (M)
Posthemsvägen 20, 575 92 Hult
Telefon: 0381-121 08, 072-235 35 70
E-post: tomas.erazim@eksjo.se

Eriksson, Sten (C)

Evertsson, Jörgen (C)
Lindåsa 6, 598 98 Mariannelund
E-post: jewertsson@hotmail.com

F

Forssblad, Anders (S)
Simons väg 3, 578 33 Aneby
Telefon: 070-559 84 38
E-post: anders.forssblad@aneby.se

Fransson, Leif (S)
Slättna Nystorp 2, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-699 28 94
E-post: leif.e.fransson@gmail.com 

G

Granath, Mattias
Dukers väg 40 C, 575 36 Eksjö
E-post: mattias.granath@hoglandet.se

Granman, Bertil (S)
Valbäcksvägen 3, 575 36 Eksjö
Telefon: 070-350 98 60
E-post: bertil.granman@icloud.com

Grubb, Martin (C)

Gunnarsson, Marie-Louise (M)
Åvallagatan 6 A, 575 32 Eksjö

Gustafsson, Anders (M)
Edshults Näs Södergård 2, 575 93 Eksjö
Telefon: 070-658 36 24
E-post: anders.l.j.gustafsson@eksjo.se

Gustafsson, Lars (M)

Gustavsson, Lennart (S)
Orrhagavägen 9, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-218 31 62
E-post: lenngus@gmail.com

Gustafsson, Ronnie (M)
Ulfsparregatan 1, 575 33 Eksjö
Telefon: 070-726 31 42
E-post: ronniewallroth@gmail.com

H

Hall, Jan
Castmans väg 40
575 37 Eksjö
Telefon: 073-034 14 11
E-post: halle5024@gmail.com

Hasth, Adam (SD)

Havskog, Maria (C)
Havik 1, 575 92 Hult
Telefon: 073-070 89 94
E-post: mariahavskog@live.se

Henning, GunBritt (S)
Anemongatan 40, 575 36 Eksjö
Telefon: 0381-172 28, 070 666 65 63
E-post: gunbritt.henning@telia.com

Henrysson-Klint, Christine (C)

Håkansson, Jonas, (MP)
Nifsarp Sjövalla, 575 95 Eksjö
Telefon: 070-214 08 26
E-post: jonas.hakansson@eksjoelteam.se

Hägg, Annelie (C)
Söraby Lyckås, 575 94 Eksjö
Telefon: 0381-360 01
E-post: annelie.hagg@eksjo.se

Hägg, Ulla (S)

Hörlin, Sebastian (S)
Risan 2, 571 92 Nässjö
Telefon: 070-578 62 11
E-post: sebastian@sh91.se

I

Ihse, Per (M)

Ingvarsson Tommy (C)
Ingatorps Grimmestorp 4, 570 34 Bruzaholm
Telefon: 070-692 27 96
E-post: grimmestorp@live.se

J

Jakobsson, Malin (S)

Jakobsson, Ronny (S)
Telefon: 070-550 46 43

Jansson, Lars (M)
Telefon: 070-664 55 00
E-post: lasse48jansson@gmail.com

Johansson, Agneta (S)

Johansson, Birgitta (S)
Telefon: 070-578 98 68
E-post: birgitta@mariannelund.com

Johansson, Erik (C)

Johansson, Erling (C)
Fridkullavägen 15, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-553 78 50
E-post: erling.kes@gmail.com

Johnsson, Stellan (C)
Slånbärsvägen 35 ,575 36 Eksjö
Telefon: 070-360 11 27
E-post: stellan.johnsson@eksjo.se

Johnsson, Ulla (C)
Vinbärsvägen 20, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-611 56 78
E-post: ull.johnsson@gmail.com

Johnsson, Östen (C)

K

Karlsson, Anita (SD)
E-post: anita_karlsson44@outlook.com

Karlsson Birgitta (M)

Carlsson, Lena (C)

Carlsson, Micael (L)

Karlson, Nils-Gunnar (KD)
Ydrevägen 2, 575 35 Eksjö
Telefon: 0381-66 23 19
E-post: nils-gunnar.karlsson@svenskakyrkan.se

Karlsson, Peter (M)

Kihlbaum, Robin (M)

Knutsson, Bo-Kenneth (C)
Prästkragevägen 6, 575 37 Eksjö
Telefon: 076-144 12 72
E-post: bo-kenneth.knutsson@eksjo.se

Koltman, Bengt (C)
Bocksjöstugan, 575 96 Eksjö
Telefon: 070-857 01 14
E-post: bengt.koltman@gmail.com

Kongseryd, Sonny (C)
Kongseryd 1, 575 92 Hult

Korsberg, Ronny (MP)

Kyhlberg, Lars (C)
Mariannelund
E-post: lassekyhl@telia.com

Kyllenbeck, Markus (M)
Centralgatan 13, 598 05 Mariannelund
Telefon: 0496-101 95, 070-715 70 79
E-post: markus.kyllenbeck@bruzahem.se

Kyllenbeck, Mikael (S)

Käck-Karlsson Ann-Charlotte (S)
Stockholmsvägen 15 G, 575 34 Eksjö
Telefon: 070-511 38 57
E-post: lotta.kack55@gmail.com

Källner, Åsa (KD)

L

Laitinen Carlsson, Diana (S)
Telefon: 0381-360 14
E-post: diana.laitinen-carlsson@eksjo.se

Liderfelt, Carl-Gustaf (C)

Liderfelt, Julia (C)
Stora Grönlid 2, 575 92 Eksjö
Telefon: 070-760 26 08
E-post: julia.liderfelt@gmail.com

Liljerås Larm, Birgitta (KD)

Lind, Lars-Göran (KD)

Lindahl, Sven-Olov (L)
Syrenvägen 6, 575 36 Eksjö
Telefon: 070-612 67 93, 070-393 57 21
E-post: svenolov.lindahl@gmail.com

Lindfors, Johan (M)

Lindholm, Jan (M)
Läroverksgatan 4, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-365 65 17
E-post: jan.s.lindholm@gmail.com

Lindholm, Peter (S)
Ravingatan 7, 598 98 Mariannelund
Telefon: 070-624 29 26
E-post: peter.lindholm1@icloud.com

Lindström, Carina (M)
Telefon: 0381-360 33
E-post: carina.lindstrom@eksjo.se

Lindström, Mikael (M)
E-post: mldataservice@icloud.com

Ljung Bo (KD)
E-post: bosse_ljung@hotmail.com

Ljung Christer (L)

Löwgren, Marianne (C)

M

Martinsson, Göte (S)

Martinsson, Ingbritt (C)
Telefon: 073-049 10 94
E-post: ingbritt.martinsson@eksjo.se

Mulaomerovic, Sandra (C)
Fänriksgatan 1, 575 33 Eksjö
Telefon: 072-312 12 45

Mulaomerovic, Vedad (C)

N

Nilsson, Berit (S)

Nilsson, Jonas (S)
Norra Storgatan 17 E, 575 32 Eksjö
E-post: jonas.nilsson.eksjo@gmail.com

Nilsson, Lennart (C)
Himmestorp, 570 31 Ingatorp
Telefon: 070-677 20 98

Nilsson, Sven (M)

Nord, Björn (M)

Nordberg, Krister (M)
Castmans väg 196, 575 37 Eksjö
Telefon: 070-207 55 65
E-post: nordbergkrister@gmail.com

Nordell, Alf (S)
Österlånggatan 18 A, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-785 66 93
E-post: alf.inger@hotmail.com

O

Olaison, Emeli (C)

Ottosson, Ingrid (S)
Västra Storgatan 33, 598 98 Mariannelund


P

Palm, Britt-Marie (S)
Färgaregatan 1 E, 575 32 Eksjö
Telefon: 072-301 91 11
E-post: brittmarie.palm@hotmail.se

Pansell, Anders (KD)
Stora torget 2 b, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-226 35 16
E-post: anders.pansell@gmail.com

Petersson, Lea (MP)
E-post: leapson@hotmail.com

R, S

Sand, Tore (SD)

Sixtensson, Per (C)
Högaskog 1, 575 91 Eksjö
Telefon: 070-326 78 70
E-post: per.sixtensson@eksjo.se

Sjöberg, Annelie (M)
Österströmsvägen 19 B, 575 31 Eksjö
Telefon: 073-045 90 07
E-post: annelie.sjoberg1@gmail.com

Sjöberg, Olle (L)

Starck, Johan (S)
Havik, Näset 1, 575 92 Hult
Telefon: 070-831 64 82
E-post: starck.johan@gmail.com

Stelpe, Claes-Göran (M)
Nybrogatan 5 A, 575 31 Eksjö
Telefon: 070-816 01 05

Stende, Carina (S)
E-post: Carina.stende@eksjo.se

Stenström, Inger (S)

Sulasalmi, Tapio (MP)

Svensson, Mats (SD)
E-post: ja-mats@hotmail.com

Svensson, Urban (SD)

Svensson, Ulf (SD)
Box 163, 575 22 Eksjö
Telefon: 070-222 80 41

T

U

Ullman, Arne (C)
Ydrevägen 41, 557 91 Eksjö
Telefon: 072-588 37 09
E-post: arne.ullman@gmail.com

V, W

Werner, Elisabeth (SD)
E-post: elisabeth.werner@sd.se

Widell, Lars-Erik (S)

Wigren, Klas (-)

Y, Z, Å

Ågren, Sven-Inge (C)
Telefon: 070 605 43 20
E-post: prastkulla@gmail.com

Utsi-Åhlin, Henny (MP)
Ydrevägen 6 A, 575 35 Eksjö
Telefon: 070-301 21 56

Ä, Ö

Österman, Martin (S)

Besök kommunalråd och oppositionsråd i Mariannelund

Kommunalrådet Carina Lindström (M) besöker Mariannelund vissa dagar.
För att boka tid, kontakta Carina på
Telefon: 072-235 53 92
E-post: carina.lindstrom@eksjo.se

Oppositionsrådet Diana Laitinen Carlsson (S) kommer under tiden 24 oktober–19 december att finnas på plats i Mariannelund varje onsdag mellan klockan 11.00–15.00.

Diana kommer att utgå från Biblioteket, men möten och besök ute i samhället kommer att förekomma. Vill du vara helt säker på att träffa oppositionsrådet bör du i förväg boka en tid och eventuellt annan plats.
Telefon: 0381-360 14 (mobil anknytning)
E-post: diana.laitinen-carlsson@eksjo.se

Observera att tiderna kan komma att ändras under året på grund av kommunala åtaganden.

HJÄLPTE DEN HÄR SIDAN DIG? JA NEJ

Sidan senast uppdaterad: 16 oktober 2018

Kontakt med politiker i Eksjö kommun

Kontaktuppgifter till alla förtroendevalda som har uppdrag vid Eksjö kommun.

En text som ni kan byta i kontaktboxen. Ta bort modulen så syns inte övrigtfältet. När texten är uppdaterad, ta bort utropstecknet i modulnamnet.

Till toppen

Translate page

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kontaktcenter

Besök:Södra Kyrkogatan 4, Eksjö

Post:575 80 Eksjö

Telefon: 0381–360 00

E-post: kommun@eksjo.se

Fax:0381–166 00

Öppettider

Telefon:

Måndag–fredag 8.00–16.00
Torsdagar jämna veckor 8.00–15.00
Lunchstängt 12.00–12.45

Besök:

Måndag–fredag 8.00–14.00
Lunchstängt 12.00–12.45

Dag före röd dag och vid så kallade klämdagar stänger kontaktcenter klockan 12.00.

Felanmälan

Felanmälan om el, fjärrvärme, sop- och avfallshantering, vatten- och avloppsledningar, gator, park och bredband görs till Eksjö Energi.