Bild: fluffiga moln
SKRIV UT DELA KONTAKTA OSS

Kontaktcenter

Besök:Läroverksgatan 8, Eksjö

Post:Eksjö Gymnasium, 575 80 Eksjö

Telefon: 0381-360 30

E-post: eksjo.gyinfo@eksjo.se

Fax: 0381-179 36

Extra stöd

För dig som behöver extra stöd i dina studier har vi Studion.

 

Studion är till för dig som behöver någon form av extra stöd i dina studier. Här träffar du våra specialpedagoger och speciallärare. Vi hjälper dig att lägga upp en planering och ger dig stöd om betyg saknas från grundskolan i främst matematik, engelska eller svenska. Vi finns också till hands om du behöver stöd med någon annan kurs. Du har också möjlighet att genomföra prov i Studion med extra läs-och skrivstöd. Du är alltid välkommen att kontakta oss, vi finns i B-huset på bottenplanet.

Vårat uppdrag

  • Arbetar med strategier för att utveckla den pedagogiska mångfalden och lärandemiljön
  • Ger råd och stöd till elever och föräldrar
  • Initiera, stimulera och genomföra skolutveckling i nära samarbete med rektor
  • Samverkar med elevhälsa, Hab, BUP, Specialpedagogiska skolmyndigheten (Spsm), m.fl.
  • Handleder pedagoger enskilt och i grupp
  • Handleder i kartläggning och åtgärdsprogram
  • Samverkar med olika skolenheter kring t.ex. överlämningar
  • Genomför pedagogiska utredningar och observationer

Specialpedagoger och Speciallärare

  • Specialpedagogiskt förhållningssätt
  • Kartläggning och åtgärdsprogram
  • läs- och skriv
  • Neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF)
  • Koncentrationsproblematik
  • Kompensatoriska hjälpmedel
  • Särskolepedagogik och pedagogik vid låg begåvning
  • Alternativ och Kompletterande Kommunikation (AKK) t.ex. Bild och Teckenstöd

Vi ger dig

  • Stöd i att lägga upp en planering
  • Stöd i olika ämnen
  • Möjlighet att arbeta enskilt i lugn och ro
  • Möjlighet att genomföra prov med extra anpassningar
  • Olika former av läs-och skrivstöd

Du är alltid välkommen att kontakta oss på 070-243 55 26 Vi finns i B-huset på bottenplanet.

Kontakt

Specialpedagog
Elisabet Agertz
telefon: 0381-365 57
e-post: elisabet.agertz@eksjo.se

Specialpedagog
Stefan Nilsson
telefon: 0708280988
e-post: stefan.nilsson@eksjo.se

Specialpedagog
Lena Wermelin
telefon: 0709235803
e-post: lena.wermelin@eksjo.se

Lärare
Anette Borin Johansson
telefon: 070-243 55 26
e-post: anette.borin.johansson@eksjo.se

Lärare
Leif Andersson
telefon: 070-2435526
e-post: leif.andersson@eksjo.se

Elenore Strand

Lärare
Elenore Strand
telefon: 0381-36390
Mobil: 070-3289698
e-post: elenore.strand@eksjo.se

Tina Bäckström

Elevassistent
Tina Bäckström
telefon: 070-2435526
e-post: tina.backstrom@eksjo.se

Jonas Ekelund

Elevassistent
Jonas Ekelund
telefon: 070-2435526
e-post: jonas.ekelund@eksjo.se

Elevassistent
Helene Klint Johansson
telefon: 070-243 5526
e-post: helene.klint-johansson@eksjo.se

Niklas Hanell

Resursperson
Niklas Hanell
telefon: 070-243 55 26
e-post: niklas.hanell@eksjo.se

HJÄLPTE DEN HÄR SIDAN DIG? JA NEJ

Sidan senast uppdaterad: 4 oktober 2018

programmet Eksjö Gymnasium

På Eksjö Gymnasiums program

Här läggs information in som ska synas under övrigt i kotakta oss boxen. Det går bra att lägga in länkar och telefonnummer, ex. verksamhetens egen sidalänk till annan webbplats eller 073-1234567

Eksjö Gymnasium

Besök:Läroverksgatan 8

Post:575 80 Eksjö

Telefon: 0381- 363 30

E-post: eksjo.gyinfo@eksjo.se

Öppettider

Telefon:

Måndag-fredag 08.00-16.30

Besök:

Translate page

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.