Logotyp Eksjö kommun

Övriga kontakter

Kontaktuppgifter till all personal, elevhemmen och sjukanmälan.

Elevhem

Foto saknas.

Marita Andersson
telefon: 0707768957
e-post: marita.andersson@eksjo.se

Foto saknas.

Margareta Ekberg
e-post: margareta.ekberg@eksjo.se

Foto saknas.

Kristina Jansson
e-post: kristina.jansson@eksjo.se

Foto saknas.

Nina Lifvergren

Övriga kontakter, elevhem

Elevhemmet på Trädgårdsgatan, personal (nås lättast måndag - torsdag klockan 18.30-22.00):
telefon: 0381-361 77

Elevhemmet på Österströmsvägen, personal (nås lättast måndag - torsdag klockan 18.30-22.00):
telefon: 0381-363 27

Elevhemsansvarig Sven-Gunnar Bergander
telefon: 070 - 286 23 76
e-post: svengunnar.bergander@eksjo.se

Elevstöd - studion

Elevstöd - studion

Telefon: 0381-365 51

Specialpedagog

Bild: porträttbild saknas.

Elisabet Agertz
telefon: 0381-365 57
e-post: elisabet.agertz@eksjo.se

Specialpedagog

Bild: porträtt saknas.

Stefan Nilsson
telefon: 070 - 828 09 88
e-post: stefan.nilsson@eksjo.se

Specialpedagog

Bild: porträtt saknas.

Lena Wermelin
telefon: 070 - 923 58 03
e-post: lena.wermelin@eksjo.se

Lärare

Anette Borin Johansson
telefon: 070-243 55 26
e-post: anette.borin.johansson@eksjo.se

Lärare

Leif Andersson
telefon: 070-243 55 26
e-post: leif.andersson@eksjo.se

Lärare

Bild: porträtt saknas.

Elenore Strand
telefon: 0381-363 90
e-post: elenore.strand@eksjo.se

Fackliga representanter

Fackliga representanter

Bild: porträtt saknas.

Lokalombud Lärarnas Riksförbund
Linus Törngren
e-post: linus.torngren@eksjo.se
hemsida: https://www.lr.se/länk till annan webbplats

Skyddsombud Lärarnas Riksförbund
Kjell Alstrin
telefon: 0381-363 58
e-post: kjell.allstrin@eksjo.se

Lokalombud Lärarförbundet
Toni Stevkov
telefon: 0381-365 97
e-post: toni.stevkov@eksjo.se
hemsida: https://www.lararforbundet.se/länk till annan webbplats

Lokalombud Vision
Carina Eklund
telefon: 0381-363 35
e-post: carina.eklund@eksjo.se
hemsida: https://vision.se/länk till annan webbplats

Fastighetsskötare

Fastighetsskötare

Lennart Eek
telefon: 0381 - 365 24
e-post: lennart.eek@eksjo.se
Område: Östanåskolan & Nova

Bild: porträtt saknas.

Kenneth Svensson
telefon: 0381-363 85
e-post: kenneth.svensson@eksjo.se
Område: Storegårdsskolan

Andreas Pötzscher
telefon: 0381 - 361 13
epost: andreas.potzscher@eksjo.se

Klagomål

Eksjö Gymnasium följer Eksjö kommuns rutiner för klagomålshantering enligt skollagen 2010:800, 4 kap 8 §.

Om det är något elever eller vårdnadshavare är missnöjda med, eller som inte motsvarar deras förväntningar, i deras eller deras barns utbildning, ska det i första hand framföras till lärare eller personal på skolan.

Om man inte lyckas lösa problemet och missnöjet kvarstår, ska man vända sig till rektor med ett skriftligt klagomål på särskild blankettlänk till annan webbplats.

Skulle det vara så att man efter detta fortfarande är missnöjd lämnar man in ett skriftligt klagomål (samma blankett används) som diarieförs på barn- och ungdomssektorns administrativa enhet och utreds av Barn- och ungdomschefen.

Övriga kontakter

Övriga kontakter

Fritidspedagog
Anna Nilsson
telefon: 0761107256
epost: anna.nilsson@eksjo.se

Ungdomspedagog
Pia Helmersson
telefon: 0730566270
epost: pia.helmersson@eksjo.se

Gymnasiebibliotikarie
Denise Kylvik
telefon: 0381-361 08
e-post: denise.kylvik@eksjo.se

Komminister
Karolina Bäckström
telefon: 0381-66 23 04
mobil: 070-309 03 98

Matsalen (Östanåskolan)
telefon: 0381-363 29

Städpersonal
telefon: 0381-361 43